Startujemy za
Lokalizacja

Szprotawa

Szanowni Państwo,


zapraszam do odkrywania tajemnic Ziemi Szprotawskiej. Historia zakątków naszej gminy sięga spotkania cesarza Ottona III i przyszłego króla Polski Bolesława Chrobrego w tysięcznym roku. Wiele zabytków pochodzi z XVII i XVIII w. Nawet kilka razy w roku w gronie lokalnych historyków
i regionalistów mówi się o kolejnym odkryciu, czy pasjonującym fragmencie naszej historii zasługującym na bliższe poznanie. Dla przykładu, tuż przed wakacjami, podczas rajdu młodzież odkryła pomnik
z kampanii napoleońskiej. Nie tylko młodzi historycy, również starsi chętnie korzystają z możliwości obejrzenia wnętrz poradzieckich bunkrów. Obiekty te są otwarte dla grup szkolnych i zorganizowanych, które oprowadzają przewodnicy z Towarzystwa Bory Dolnośląskie.
Do naszej gminy wybrać się można na spotkanie z historią w odrestaurowanych pałacach
w Wiechlicach i Henrykowie, przy tym pierwszym rośnie 4 tys. sadzonek winorośli. Dzięki temu również nasza gmina wpisuje się w ogólnowojewódzki trend, jakim jest otwieranie winnic
i pielęgnowanie roślin, z których w przyszłości będzie produkowane wino promujące nasz region nawiązując do dawnych tradycji.
W naszej gminie nie brakuje również znakomitych miodów. Pan Jan Wróblewski, który ma pasiekę wędrowną przewozi pszczoły w pobliże kwiatowych łąk, kwitnących lip czy rzepaku. Ale specjalizuje się także w produkcji ziołomiodu, za jeden z tego typu ziołomiód pokrzywowy otrzymał ostatnio wyróżnienie w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zorganizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Szprotawa jest także miejscem wyrobu oryginalnych świec. Spółdzielnia Inwalidów Fabryka Świec produkuje ok. 130 wzorów i rozprowadza w całej Polsce. Historia przedsiębiorstwa ma już kilkaset lat, bowiem pierwsze świece produkowano w tym miejscu już w 1739 r.
Ze Szprotawy pochodzą także ozdobne kafle do pieców nowoczesnych i takie, które przypominają dawne wzory znane z wyposażenia pałaców. Kaflarnia Lubuska Spółdzielnia Pracy ma w swojej ofercie kafle do pieców kuchennych, pokojowych i kominków.
Nie możemy zapominać również o terenach inwestycyjnych, które przygotowujemy z myślą o przyszłych inwestorach. Mamy ponad 200 hektarów gruntu będącego znakomitym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej, ze względu na bliskość autostrady A18, drogi krajowej nr 12 oraz województwa dolnośląskiego i granicy polsko-niemieckiej. Wierzę, że wkrótce na dawnym lotnisku działać będzie jeszcze więcej firm, które zapiszą nową historię naszej gminy opartą na rozwoju gospodarczym.
Warto przyjechać do Szprotawy na weekend, aby móc wrócić do nas na wakacje.

 

Zapraszam
 

Józef Rubacha
Burmistrz Szprotawy

 

 

dąb poczta
 Dąb Chrobry  Budynek poczty

                                    

« powrót
 
Wyniki online Results online